
Cilvēks ir meistars ignorēt sava ķermeņa dabiskās vajadzības un nomākt savus dabiskos impulsus. Mēs neļauj sev just noteiktas emocijas, mēģinām kontrolēt sevi, kad jūtamies bēdīgi, dusmīgi vai neapmierināti, mēs neļaujam savam ķermenim trīcēt, kad jūtamies apdraudēti un mēģinām aizturēt asaras, ja vēlamies raudāt.
Šoreiz par to, kāpēc ir vērts ļaut sev nobirdināt asaras.
Zemāk ir manis ne pārāk perfekti tulkotais, tomēr pēc labākās sirdsapziņas un manām prasmēm atbilstoši tulkots raksts no “Medical News Today”, kura autore ir Lana Burgess. Oriģinālu vari lasīt šeit.
Raudāšana ir dabiska reakcija uz emocijām, kas raksturīgas cilvēkiem, tādām kā bēdas, skumjas, prieks un frustrācija. Bet, vai raudāšanai ir arī kādi veselības iegvumi?
Cilvēks ir vienīgais dzīvnieks, kurš raud ar asarām. Izpētīsim, kāpēc mēs raudām un vai tam varētu būt veselībai vērtīgi ieguvumi.
Kāpēc cilvēki raud?
Cilvēkiem ir trīs tipu asaras:
- Pamata (jeb bazālās) asaras: acu kanāli nepārtraukti izdala bazālās asaras. Tas ir ar olbaltumvielām bagāts antibakteriāls šķidrums, kas palīdz mitrināt acis katru reizi, kad cilvēks mirkšķina.
- Refleksa asaras: Šīs asaras, ko izraisa kairinātāji, piemēram, vējš, dūmi, sīpols. Tās izskalo šo kairinātāju un aizsargā acis.
- Emocionālās asaras: Cilvēki reaģē ar asarām un dažādām emocijām. Šīs asaras satur lielāku stresa hormonu līmeni, kā cita tipa asaras.
Raudāšanas priekšrocības
Cilvēkam ir raksturīgi apspiest asaras, jo tās tiek uzskatītas kā vājuma pazīme. Taču zinātnes pētījumi liek domāt, ka tādējādi mēs zaudējam dažādas priekšrocības. Zinātnieki ir izpētījuši, ka:
-
raudāšanai ir nomierinoša iedarbība
- Tas ļauj regulēt paša emocijas
- tas ļauj nomierināties
- samazina stresu
Kāds 2014 gadā veikts pētījums atklāj, ka raudāšanai ir tieša un pašnomierinoša iedarbība uz cilvēku. Pētījumā ir izskaidrots, ka raudāšana aktivizē parasimpātisko nervu sistēmu (PNS), kas palīdz cilvēkam nomierināties.
-
tā ir iespēja saņemt atbalstu no citiem
Kā jau iepriekš izlasīji, ka raudot tādējādi pats vari palīdzēt sev nomierināties. Tomēr raudāšana palīdz saņemt atbalstu no apkārt esošajiem. 2016.gadā veikts pētījums apstiprināja, ka raudāšana primāri ir “piesaistes uzvedība”, kuras pamatā ir vēlme saņemt atbalstu no apkārtējiem. Tas ir zināms, kā interpersonāla vai sociālā atbalsta ieguvums.
-
Palīdz samazināt sāpes
Šī pētījuma rezultātā ir noskaidrojies, ka emocionālās asaras rada oksitocīnu un endorfīnus. Šīs vielas palīdz cilvēkam justies labāk un samazina gan emocionālās, gan fiziskās sāpes. Līdz ar to, raudāšana samazina sāpes un ļauj justies labāk.
-
Uzlabo noskaņojumu
Raudāšana var palīdzēt uzlabot garastāvokli un justies krietni labāk. Atbrīvojoties no sāpēm, pārpludinot ķermeni ar oksitocīniem un endorfīniem, noskaņojums uzlabosies. Tāpēc tie ir zināmi, kā “labsajūtas” hormoni,
-
Atbrīvo no toksīniem un samazina stresu
Kad cilvēks raud piedzīvotā stresa dēļ, viņa asaras satur virkni stresa hormonu un citas ķīmiskās vielas. Pētnieki uzskata, ka raudāšana samazina šo ķīmisko vielu līmeni organismā, kas, savukārt, spēj samazināt stresa līmeni. Šī ir joma turpmākajiem pētījumiem.
-
Uzlabo miegu
Kāds neliels pētījums atklāj, ka raudāšana palīdz bēbīšiem labāk gulēt. Tomēr, vai šāda pati miegu pastiprinoša iedarbība ir arī pieaugušajiem, būtu jāveic atsevišķs pētījums. Tomēr var apgalvot, ka asaru nomierinošā, noskaņojumu uzlabojošā, sāpju samazinošā iedarbība varētu ļaut cilvēkam aizmigt daudz vieglāk.
-
Cīnās ar baktērijām
Raudāšana palīdz iznīcināt baktērijas un saglabāt acis tīras. Ir pierādīts, ka asaru sastāvā ir lizocīms, kam piemīt spēcīgas pretmikrobu īpašības, kas pat varētu mazināt Sibīrijas mēra risku.
-
Uzlabo redzi
Bazālās asaras, kas veidojas mirkšķinot, palīdz mitrināt acis un novērst gļotādas izžūšanu. Nacionālas acu institūts skaidro, ka šo asaru mitrinošā iedarbība ļauj redzēt daudz skaidrāk. Izžūstot acs membrānai, redze kļūst neskaidrāka.
Kad ir vērts iet pie ārsta
Raudāšana ir normāla, ja piedzīvo tādas emocijas kā bēdas, prieku vai frustrāciju. Un raudāšanai ir virkne ieguvumu Tavai veselībai. Tomēr, dažkārt bieža raudāšana var būt depresijas rādītājs. Par depresiju var liecināt, ja raudāšana:
- ir ļoti bieža
- sākas bez acīm redzama iemesla
- sāk ietekmēt ikdienas aktivitātes
- kļūst nekontrolēta
Ja cilvēks piedzīvo arī depresijas simptomus, ir vērts vērsties pie profesionāļiem.
Image by Cheryl Holt from Pixabay
Leave Your Comments
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.