fbpx

"ACE" jeb AdverSe Childhood Experiences pētījums

1980.gadā kādā ASV klīnikā, kurā ārstē cilvēkus ar aptaukošanos, apmēram 50% no pacientiem pēc laika atguva zaudēto svaru. Kad šie cilvēki tika intervēti, lai noskaidrotu iemeslus, kāpēc viņiem neizdodas noturēt zaudēto svaru, izrādījās, ka liela daļa no viņiem bija piedzīvojuši seksuālo vardarbību bērnībā. Tas speciālistus vedināja uz domām, ka liekais svars varētu būt depresijas, trauksmes un baiļu aizsardzības mehānisms.  

ASV Slimību apkarošanas un prevencijas centrs veica pētījumu, ko nodēvēja par ACE study – Adverce Childhood Experience, kas tulkojumā varētu būt Bērnības nepatīkamās pieredzes pētījums. Pētījumā piedalījās vairāk kā 17`000 minētās klīnikas pacientu un tika pētīta viņu saistība ar bērnības traumatisko pieredzi. Pacientiem bija jāatbild uz dažādiem jautājumiem par nepatīkamu bērnības pieredzi vecumā no 0-18 gadu vecumam:

  1. – fizisko vardarbību
  2. – seksuālo vardarbību
  3. – emocionālo vardarbību
  4. – fizisku ignorēšanu/ nevērību
  5. – emocionālo ignorēšanu/ nevērību
  6. – vardarbību ģimenē
  7. – garīgās slimības tuvo ģimenes locekļu vidū
  8. – vecāku šķiršanās
  9. – atkarības problēmas ģimenē
  10. – kādas no tuvāko ģimenes locekļu atrašanās  ieslodzījumā.
  11.  

par ko liecina pētījuma rezultāti

Sasakaņā ar ASV Narkotisko vielu ļaunprātīgas izmantošanas un garīgās veselības pakalpojumu pārvaldi (Substance Abuse and Mental Health Services Administration), ACE pētījumā tika noskaidrots, ka bērnības nepatīkamā pieredze ir diezgan bieža. Piemēram, 28% aptaujāto atzina, ka piedzīvojuši fizisku vardarbību, 21% piedzīvojuši seksuālu vardarbību. Liels daudzums respondentu piedzīvojuši vecāku šķiršanos vai arī viens no vecākiem bijis psihiski slims vai arī lietojis atkarību izraisošās vielas.   

    Nereti šīs traumatiskās bērnības pieredzes ir nevis viena, bet dažādu aspektu kopums. Gandrīz 40% respondentu apstiprināja, ka piedzīvojuši vismaz divus, bet 12.5% pat četrus vai vairāk nelabvēlīgos aspektus. Apmēram divas trešdaļas dalībnieku atzīmēja, ka ir piedzīvojuši vismaz vienu no traumatiskajām pieredzēm. 87% indivīdu norādīja uz vismaz vēl vienu papildus traumatisko pieredzi. 

    Pētnieki turpināja novērot dalībniekus vairāku gadu garumā un atklājās, ka ACE aptaujas rezultātiem ir izteikta saistība ar vairākām veselības, sociālajām un uzvedības problēmām dalībnieku dzīves laikā, tai skaitā arī atkarības problēmām. Iegūtie ACE pētījuma rezultāti  norādīja uz ciešu saistību ar augsta riska veselību ietekmējošu uzvedību pieaugušā vecumā, piemēram, smēķēšana, alkoholisko vai narkotisko vielu atkarība. Šiem respondentiem tika novērota arī izteikta aptaukošanās. Kā arī ACE pētījuma rezultāti liecina, ka slikta izturēšanās un mājsaimniecības disfunkcijas bērnībā veicina veselības problēmu rašanos pieaugušā vecumā. Tajā skaitā depresija, hroniskas saslimšanas, sirds slimības, insults, vēzis, diabēts, hroniskas plaušu slimības – kas ir visizplatītākie nāves cēloņi. 

    Salīdzinājumā ar dalībniekiem, kuriem nebija neviena traumatiskā bērnības pieredze ar tiem, kuriem tika konstatētas 4 nepatīkamās pieredzes, par 700% pieaug alkoholisma risks, divkāršs risks tikt diagnosticētam ar vēzi, četrkārtīgi biežāk ir iespēja diagnosticēt emfizēmu. Ja ACE rādītājs bija virs 6 pieredzēm, tika konstatēta saistība ar pašnāvības mēģinājuma pieaugumu par 30 reizēm (3000%).

Pētījums sākotnēji veikts ASV, tomēr Pasaules veselības organizācijas paziņojumā pausts, ka atspoguļojas līdzīgas tendences arī citās pasaules valstīs. Vēlāk šis pētījums ir veikts arī Rumānijā, Čehijā, Maķedonijā, Norvēģijā, Filipīnās, Apvienotajā Karalistē, Ķīnā, Kanādā un Jordānijā. Līdz ar to uz šo brīdi pētījumā ir piedalījies ievērojams dalībnieku skaits.

pētījuma saistība ar stresu

Pasaules Veselības Organizācijas atzīst, ka ilgstošs stress bērnībā var ietekmēt veselības stāvokli pieaugušā vecumā attīstoties virknei saslimšanu. Bērnības traumatiskā pieredze var traucēt smadzeņu attīstību izraisot dažādu saslimšanu attīstību.

Tika noskaidrots, ka cilvēki ar augstu ACE pētījuma rezultātu rādītāju sliktāk spēj panest stresa situācijas, viņu ķermenis toksiska stresa laikā sliktāk spēj uzturēt līdzsvaru, sliktāk adaptējas pēc akūta stresa, kas veicina gan ķermeņa, gan smadzeņu pārslodzi, kas ir pamats daudzu slimību attīstībai.

Neirozinātnieki ir izpētījuši iespējamos mehānismus, kas varētu izskaidrot ar nelabvēlīgas bērnības pieredzes negatīvās sekas uz veselību pieaugušā vecumā. Zinātnieki apgalvo, ka traumatiskas bērnības pieredzei ir saistīta ar vairākām neiroloģiskām izmaiņām smadzeņu struktūrās un to funkcijās un tajā, kā cilvēka organisks reaģē uz stresu. Stresa reakcijas pārmērīgi bieža aktivizēšana ietekmē bērna smadzenes, imūnsistēmu, vielmaiņas regulēšanas procesus un sirds un asinsvadu sistēmu. Kad bērns laika gaitā piedzīvo vairākus nepatīkamus notikumus – īpaši bez atbalstošām attiecībām no pieaugušo puses, tas izraisa pārmērīgu un ilgstošu stresa reakciju un rada ķermeņa sistēmu pārslodzi. Nelabvēlīga bērnības pieredze var mainīt neironu tīklu strukturālo attīstību un neiroendokrīnās sistēmas bioķīmiju un tai var būt ilgstoša ietekme uz ķermeni, tai skaitā paātrinot slimības un novecošanās procesus un nelabvēlīgi ietekmējot imūnsistēmu. 

 

"ace" APTAUJAS jautājumi

Lai noteiktu ACE skaitli/ rezultātu, dalībniekiem bija jāatbild uz 10 jautājumiem, kas attiecas uz notikumiem līdz viņu 18 dzimšanas dienai. 

Jautājumus apzināti netulkoju latviski. Tā kā man ir psiholoģijas bakalaura izglītības un daudz ir nācies mācīties par pētījumiem, anketēšanu un to tulkošanu, apzinos, cik būtiski ir precīzi iztulkots un precīzi formulēts jautājums. Tamdēļ jautājumus atstāju oriģinālvalodā.

Šie jautājumi ir: 

1. Did a parent or other adult in the household often or very often… Swear at you, insult you, put you down, or humiliate you? or act in a way that made you afraid that you might be physically hurt?

2. Did a parent or other adult in the household often or very often… Push, grab, slap, or throw something at you? or Ever hit you so hard that you had marks or were injured?

3. Did an adult or person at least 5 years older than you ever… Touch or fondle you or have you touch their body in a sexual way? or Attempt or actually have oral, anal, or vaginal intercourse with you?

4. Did you often or very often feel that … No one in your family loved you or thought you were important or special? or Your family didn’t look out for each other, feel close to each other, or support each other?

5. Did you often or very often feel that … You didn’t have enough to eat, had to wear dirty clothes, and had no one to protect you? or Your parents were too drunk or high to take care of you or take you to the doctor if you needed it?

6. Were your parents ever separated or divorced?

7. Was your mother or stepmother: Often or very often pushed, grabbed, slapped, or had something thrown at her? or Sometimes, often, or very often kicked, bitten, hit with a fist, or hit with something hard? or Ever repeatedly hit over at least a few minutes or threatened with a gun or knife?

8. Did you live with anyone who was a problem drinker or alcoholic, or who used street drugs?

9. Was a household member depressed or mentally ill, or did a household member attempt suicide?

10. Did a household member go to prison?

  1. Informācijas avots: https://en.wikipedia.org/wiki/Adverse_Childhood_Experiences_Study, kuras raksts ir pilns ar atsaucēm uz orģinālliteratūru. Kā arī internetā var atrast daudz papildus informācijas un oficiālo mājas lapu par ACE pētījumu, tā rezultātiem, secinājumiem un ieteikumiem: https://www.cdc.gov/violenceprevention/childabuseandneglect/acestudy/index.html