LAI EFEKTĪVI MAZINĀTU STRESU, IZMANTO ĶERMEŅA DABĪGOS RESURSUS STRESA MAZINĀŠANAI
Vai tad nav loģiski – ja ķermenis zina, KĀ aktivizēties, mobilizēties un reaģēt stresa situācijā, ir tikai loģiski, ja ķermenis zina arī KĀ līdzsvaroties un atjaunoties pēc piedzīvotās stresa devas. Un šāds veids ir! Tā ir trīcēšana un drebēšana, ko noteikti ir piedzīvojis katrs kāda satraucoša notikuma laikā (vai atceries, kā Tev drebēja rokas, kad bija jāaizstāv bakalaura darbs, kad piedzīvoji auto sadursmi vai, kad kā bērns biji pārbijies?).
Liela daļa cilvēku pēc kāda šokējoša atgadījuma vai piedzīvojot bailes, vai arī lielas nervozēšanas laikā (piemēram, pirms publiskas uzstāšanās), kāda ārkārtēja satraukuma laikā un arī pat prieka brīžos ir piedzīvojuši pēkšņu un dažkārt pat nekontrolējamu trīcēšanu, kad mēdz teikt, ka “dreb kā apšu lapa” vai kad “zobi klab”. Lūk, šī piedzīvotā drebēšana arī ir neirogēnā trīce.
NEIROGĒNO TRĪCI VAR APZINĀTI IZSAUKT UN VADĪT
Kas tad ir neirogēnā trīce?
Neirogēnā trīce ir iedzimta visiem zīdītājiem. To var bieži novērot starp dzīvniekiem – zirga ķermenim iziet cauri drebeklis pēc kritiena, gazele, kas pamatīgi iztricinās, ja ir izbēgusi no lauvas uzbrukuma vai bailēs trīcošs trusis vai jūrascūciņa. Īpaši suņu saimnieki būs pamanījuši, ka viņu mīluļi dreb, kad laukā ir negaiss vai uguņošana.
Arī cilvēks ir zīdītājs un piedzīvo, ka nepatīkamās situācijās sāk trīcēt rokas un kājas vai ļimst ceļgali un vēders nervozi griežas. Lielākajā daļā rietumu kultūras sabiedrībā šāda ķermeņa trīcēšana tiek uzskatīta par vājuma un ievainojamības pazīmi un ierastā tendence ir mēģināt pa visām varītēm šo drebēšanu apturēt un izvairīties no tās. Tomēr ar to mēs sev nodarām lāča pakalpojumu. Neļaujoties šai dabiskajai vajadzībai, mēs tādējādi neļaujam organismam dabiskā veidā atjaunoties un atgūt nervu sistēmas un ķermeņa līdzsvaru. Tas rada nepatīkamas sekas un rezultāts ir slikts miegs, paaugstināta nervozitāte, slikts garastāvoklis un neizskaidrojamas dusmas, sāk ciest veselība, jo slikti funkcionē imūnsistēma, parādās depresija, trauksme un veģetatīvā distonija, kā arī spriedze un spazmas muskuļos, kas ilgstoši neatbrīvotas pāriet hroniskās sāpēs (lasi šeit sīkāk par stresa izraidītajām sekām). Vistipiskākās ar stresu saistītās sāpes ir muguras jostas daļas sāpes. Iemesls tam ir kāds ļoti dziļš korsetes muskulis iliopsoas jeb jostas zarnu kaula muskulis, kurš saspringst un velk ķermeni kopā aizsardzības pozīcijā – embrija pozā. TRE® ir radīts, lai apzināti izsauktu šo trīci jeb drebēšanu šajā muskulī, lai to atbrīvotu no radītā sasprindzinājuma pirms šis sasprindzinājums izplatās pārējās ķermeņa daļās.
Neirogēnā trīce, ko apzināti izsauc ar TRE® palīdzību, ir redzama šajā video:
TAS ATSLĀBINA STRESA SAVILKTOS MUSKUĻUS UN LĪDZSVARO NERVU SISTĒMU
Lielākoties šī apzināti piedzīvotā trīce tiek aprakstīta, kā ļoti patīkama pieredze, daži šo trīci raksturo kā iekšējo vibrāciju, kādam tā šķiet, kā iekšējā masāža, citi to izjūt kā ķermeņa siltumu un rezultāts tam visam ir ķermeņa atbrīvošanās no spriedzes un tiek piedzīvots atslābums, kas pārņem visu ķermeni.
Dažkārt cilvēki šo trīci piedzīvo ar lielas amplitūdas kustībām, kājām būtiski kratoties (kas parasti liecina, ka ķermenis atbrīvojas no lielo muskuļu sasprindzinājuma), savukārt citi piedzīvo daudz smalkāku un maigāku trīci, kas vairāk līdzinās maigi vibrējošai sajūtai, kas pārvietojas pa dažādām ķermeņa daļām, radot patīkami relaksējošu sajūtu.
Katram cilvēkam šī trīce var būt kādā citā ķermeņa vietā. Parasti tā parādās tajās vietās, kur ir vislielākais vai primārais sasprindzinājums. Līdz ar to katram tas var izpausties ļoti individuāli – vienam izteikti kratīsies kājas, kamēr citi to vairāk var piedzīvot plecos un rokās. Katram cilvēkam būs savs individuālais trīces veids (jeb paterns), kas atbilst viņu unikālajai vēsturei, pieredzei un tipiskākajām spriedzes uzkrāšanās zonām. Kā un kur ķermenī izpaudīsies trīce, to regulē katra indivīda tā saucamā reptīļa smadzeņu daļa, tieši tāpat kā pie vienādas fiziskās slodzes intensitātes katram būs savs individuālais sirdsdarbības ritms un elpošanas ritms.
KĀ TRĪCE ATJAUNO ĶERMENĪ NOMIERINOŠO UN ATSLĀBINĀTO STĀVOKLI?
Ar neirogēnās trīces palīdzību tiek izslēgtas centrālās nervu sistēmas izraisītās “cīnīties-bēgt-sastingt” reakcijas, kas ir dabiska reakcija uz stresu, spriedzi, piedzīvotām bailēm utt. Spriedzes laikā muskuļi saspringst, lai ķermenis varētu cīnīties vai bēgt, bet mūsdienās lielākoties mēs ne nu bēgam, ne cīnāmies ar kādu pretinieku vai stresoru. Līdz ar to muskuļi, kas bija gatavi reaģēt, tajos radītā spriedze netiek atbrīvota ar fizisku reakciju – slodzi, asinsritē izmestie stresa hormoni netiek atbrīvoti un tas uzkrājas ķermenī. Ar trīces palīdzību, radot muskuļos kontrakcijas un relaksācijas vibrācijas, tiek atbrīvota ķermeņa muskuļos un saistaudos uzkrātā enerģija un spriedze.
vai ŠO VINGROJUMU IZPILDES LAIKĀ TIEK PIEDZĪVOTAS EMOCIONĀLAS REAKCIJAS?
Ir cilvēki, kuri var piedzīvot emocionālu reakciju TRE® procesa laikā, tomēr lielākā daļa nepiedzīvo it nekādas emocijas. Kāds var piedzīvot kāda traumatiska notikuma atmiņu uzplaiksnījumus, kamēr citam nekas tamlīdzīgs nenotiek, tomēr, lai arī kāda būtu Tava reakcija, jebkurā gadījumā, notiek ievērojama psiholoģiskā un fiziskā atbrīvošanās un atslābināšanās.
Tas notiek ārkārtīgi reti, bet var gadīties, ka cilvēki, kas ir piedzīvojuši smagu traumatisku notikumu savā dzīvē, var piedzīvot nepatīkamas sajūtas vai bailes TRE® procesa laikā. Nevis dēļ piedzīvotās trīces (kuru lielākā daļa izjūt kā ļoti patīkamu), bet dēļ emocijām vai to intensitātes, kas var pacelties procesa laikā. Šādās situācijās ir svarīgi zināt, ka jebkurā brīdī process var tikt pavisam vienkārši un viegli pārtraukts un apstādināts līdz ko rodas jebkādas nekomfortablas izjūtas. Tāpēc ir vērtīgi apgūt TRE® metodes pasniedzēja klātbūtnē, kurš spēs izskaidrot un parādīt, kas un kā ir darāms, lai nenodarītu sev pāri.
Pagātnē piedzīvotā traumatiskā pieredze, stress un emocionālie pārdzīvojumi ar TRE palīdzību var tikt atbrīvoti bez nepieciešamības atkārtoti tos izdzīvot, to atsaukšanas atmiņā vai runāšanas par traumatisko notikumu.
Kā jau iepriekš tika pieminēts – trīce ir ķermeņa iedzimtā, dabīgā reakcija, kas parādās, lai atslābinātu ķermeni, kad tas tiek traumēts vai pārslogots nervozās situācijās. Dēļ tā, ka mēs neļaujam šai trīcei izpausties, tas ķermeni tur hroniskā stresa un sasprindzinājuma stāvoklī. Pat tad, ja Tu netiec uz TRE® apmācībām, lai apgūtu veidu, kā apzināti izsaukt šo drebēšanu, atceries situācijās, kad pamani, kad rokas vai ceļgali sāk trīcēt, necenties to apstādināt. Elpo dziļi un ļaujies tam, kas ar Tevi notiek.
Ja vēlies pagūt “TRE” metodi ar kuras palīdzību ķermenī rada neirogēno trīci, lasi par apmācību iespējām šeit.
foto: pixabay.com
Leave Your Comments
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.