fbpx

pētījumi par tre® ietekmi

Es pasniedzu TRE® (Tension & Trauma Release Exercises) metodi kopš 2016.gada un esmu piedzīvojusi neskaitāmus dalībnieku pozitīvos piemērus, kā TRE® prakse ir mainījusi klientu labsajūtu, veselību un ar šīs prakses palīdzību viņi ir veidojuši kvalitatīvāku dzīvi. Tomēr, tomēr – cilvēka racionālajam prātam patīk cipari un pierādījumi. Kā arī reāli pētījumi apliecina, ka šī nav kaut kāda voodoo prakse. Esmu apkopojusi kādu daļu pētījumu, kas attiecas uz TRE®. 

Pirms pētījumu veikšanas Dr.David Berceli jau vairāk kā 15 gadus bija veiksmīgi izmantojis TRE® 19 valstīs, galvenokārt kara plosītajās Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīs. Šo metodi izmantoja gan militārās, gan civilās personas, lai mazinātu pārlieku lielu stresu un satraukumu, tādus, kas ir raksturīgi Postraumatiskā stresa simptomu (PTSD) gadījumos: miega grūtības, pārspīlēta baiļu sajūta, aizkaitināmība, nepatīkami atmiņas uzplaiksnījumi un norobežošanās no apkārtējiem. Praktizējot TRE® civilās un militārās personas gan mutiski, gan rakstiski apliecināja, ka neirogēnās trīces prakse viņiem ir palīdzējusi šo simptomu mazināšanā.

D.Berceli: TRE® ietekmes novērtēšana izmantojot vieglu trīci

Eksperimentālais pēdījums. Fīniks (AZ): Arizonas štata universitāte, 2009.

2 nedēļu ilgā pētījumā piedalījās 61 koledžas students. No tiem testa grupa veica TRE® vingrojumus, kas izraisa neirogēno trīci, kontrolgrupa – veica vingrojumus, kas neizraisa neirogēno trīci. Katrai grupai bija jāveic vingrojumi 3x nedēļā. Dalībniekiem pirms un pēc katras nodarbības tika veikti sirds ritma variabilitātes (HRV) mērījumi, kas demonstrē simpatiskās nervu sistēmas (cīnīties/ bēgt) un parasimpatiskās nervu sistēmas (miera un atslābināšanās) mijiedarbību. Plus pirms un pēc praktizēšanas tika veikts trauksmes stāvokļa raksturojuma tests (STAIX 1), lai noteiktu dalībnieku trauksmes līmeni.

REZULTĀTI: Saskaņā ar veiktā testa rezultātiem, pētījumu grupas rādītāji apliecināja, ka pēc TRE® vingrojumu veikšanas dalībnieki piedzīvo ievērojami izteiktāku trauksmes samazināšanos salīdzinājumā ar kontrolgrupu. Lai arī kontrolgrupas trauksmes rādītāji arī bija samazinājušies (kas liek secināt, ka vispārējie fiziskie vingrojumi samazina nemieru), tomēr kontrolgrupas pirms un pēc prakses trauksmes līmeņa atšķirība bija pavisam neliela. Tas ļauj secināt, ka neirogēnās trīces vingrojumi ievērojami samazināja pētījuma dalībnieku trauksmi. Tajā brīdī, kamēr testa grupa ļāva ķermenim piedzīvot neirogēno trīci (tā tiek veikta guļus uz grīdas), kontrolgrupa arī atradās guļot uz grīdas, bet neko nedarot. Abām grupām tika konstatēti HRV rādītāju izmaiņas, kas liecina par parasimpatiskās (nomierinošās, atslābinošās) nervu sistēmas pārsvaru, tomēr testa grupai rezultāti bija ievērojamāki. Kas liek domāt, ka, lai arī kontroles grupai atpūta uz grīdas ir relaksējoša, tomēr tā nebija pietiekami relaksējoša, lai nodrošinātu ievērojamu sirdsdarbības samazinājumu.

H.Nibel: shake it up! TRE® kā jauna un daudzsološa metode arodveselības veicināšanā.

Gesellschaft für arbeitswissenschaft [Aroda zinātnes biedrība], Vācija, 2015.

Pētījums tika veikts no 2014.gada februāra līdz 2014.gada decembrim. Pētījumā piedalījās 78 dalībnieki, kas ilgtermiņā praktizēja TRE®. Viņiem bija jāaizpilda apjomīga anketa pirms dalības pētījumā un pēc pētījuma. Tika izmantota anketa, ko 1990. gados izstrādāja IAB Institut für Arbeitsmarkt und Berufsforschung, lai novērtētu darba dzīves izmaiņas. Šādu pašu anketu izmanto Vācijas koordinētos pētījumos, kas tiek veikti ik pa 5 gadiem 27 Eiropas valstīs.  

REZULTĀTI: Pēc pētījuma dalībnieki apstiprināja, ka ievērojami samazinās sūdzības par veselības stāvokli, samazinās nepieciešamība pēc medicīniskām procedūrām, mazinājās piedzīvoto sāpju biežums, uzlabojās noskaņojums un kopējais veselības stāvoklis. Kā arī novērtēja, ka jūtas daudz mierīgāki, optimistiskāki un novēroja pozitīvas izmaiņas sociālajās attiecībās. Zemāk pievienots attēls, kas attaino izmaiņas pirms pētījuma un rezultātus pēc pētījuma.

A.Herold un H.Nibel: vairāku nelielu grupu pētījumi

Ukraina, 2016

Ukrainā 4 grupās, ar kopējo dalībnieku skaitu 71 persona, tika veikta anketēšana pirms un pēc TRE® metodes apmācībām un praktizēšanas. Pētījums ilga 4 mēnešus (no 2016.gada maija – 2016.gada augustam) . 

REZULTĀTI: Tika novēroti statistiski nozīmīga veselības simptomu uzlabošanās un gandrīz uz pusi samazinājās nepieciešamība vērsties pie ārstiem. Ievērojami samazinājās sūdzības par sāpēm. Īpaši dalībnieki atzīmēja tādu specifisku simptomu uzlabošanos, kā ceļgalu sāpes, galvas reiboņi, mazinājās nomākts garastāvoklis un mazinājās emocionāls izsīkums. Paralēli vispārējā garastāvokļa uzlabošanās kvantitatīvajiem rādītājiem subjekti ziņoja par dzīves kvalitātes ievērojamu uzlabojumu, jo īpaši par enerģiju, labāku ķermeņa uztveri un fiziskā un psiholoģiskā stresa mazināšanos kopumā.

H.talvinen. pētījums, lai novērtētu tre® ietekmi uz stresa mazināšanu psihiatriskās veselības aprūpes darbinieku vidū

Somija, 2017

Pētījumā piedalījās psihiatriskās slimnīcas medmāsas, ārsti, psihologi vai sociālie darbinieki. Pētījumā izmantotās kvantitatīvās metodes bija Firstbeat mērījums un ProQOL (profesionālās dzīves kvalitātes skala). Pēc 6 mēnešiem, kad dalībnieki bija praktizējuši TRE® praksi gan grupā, gan individuāli mājās, notika otrais Firstbeat mērījums un ProQOL skala, kā arī mērījumu pabeigšana ar kvalitatīviem jautājumiem. 

REZULTĀTI: Mērījumu rezultātos bija daudz pozitīvu iznākumu. Saskaņā ar mērījumu rezultātiem dalībniekiem uzlabojās rādītājs, kas raksturo reģenerācijas kvalitāti, t.i., atveseļošanās uzlabošanos. Par + 17% pieauga ProQOL (profesionālās dzīves kvalitātes skala) . Lielākās pozitīvās izmaiņas bija notikušas, traumu punktu pieaugumam par vidēji + 22%. Atbildes uz anketēšanas jautājumiem uzrādīja pozitīvas pārmaiņas: stresa līmeņa pazemināšanās, uzbudinājuma līmeņa samazināšanās, miega kvalitātes paaugstināšanās un fiziskās un psihiskās labklājības palielināšanās. Pētījums norāda, ka TRE® metode ir ieteicama psihiatriskās veselības aprūpes darbiniekiem, kad nepieciešams atbrīvoties no stresa. 

Dr.S.Perdih Tjasa, TRE® atlētiem

Slovēnija, 2017

Pētījumā piedalījās 26 valstu atlēti no dažādām disciplīnām: vieglatlētika, vingrošana, futbols, basketbols, volejbols, riteņbraukšana, regbijs, kērlings, cīņas māksla, balets, dejas, izjādes ar zirgiem (parauglēkšana), svarcelšana, maratona skriešana un iron man, peldēšana, kaitošana, klinšu kāpšana, slēpošana un snovbords. 

REZULTĀTI: pētījuma rezultāti parādīja, ka dažādu valstu atlēti izmanto TRE® metodi un uzskata to par iedarbīgu fiziskā aspektā – uzlabojas elastība, mazinās muskuļu sāpes pēc treniņa, mazinās sāpes kopumā. Kā arī novērtē TRE® pozitīvo psiholoģisko iedarbību: mazinās trauksmainība pirms uzstāšanās, mazinās kopējais stress un jūtas emocionāli stabilāki. 

Zemāk pievienotajā attēlā ir uzskaitījums ar tiem iemesliem, kāpēc atlēti izvēlas izmantot TRE®:

 

UN CITI PĒTĪJUMI

Ir veikti arī pētījumi tādas specifiskās jomās, kā TRE® ietekme uz pacientiem ar multiplo sklerozi, kas pacientiem atviegloja virkni simptomu. Kā arī PTSD simptomu mazināšanos pēc smadzeņu operācijas kādai militārai personai, stresa un izdegšanas simptomu mazināšanās vidusskolas darbiniekiem augsta riska skolās u.c. Ja ir interese par to uzzināt vairāk, tad par papildus pētījumiem var lasīt šeit.

Lai arī oficiālie dati vēl nav publiskoti, tomēr ir zināms, ka pagājušajā gadā ir pabeigts 5 gadus ilgs pētījums, kas, saskaņā ar dr.D.Berceli vārdiem, apstiprina tādus pašus pozitīvus rezultātus, ko pierāda iepriekšējo pētījumi no kuriem daži ir apkopoti šajā rakstā.

 

Ja arī Tu vēl neesi apguvis TRE®, bet labprāt to apgūtu, lai turpmāk izmantotu to savas emocionālās un fiziskās labsajūtas  veicināšanai, aicinu pieteikties uz TRE® apmācībām. Par tām vairāk vari uzzināt šeit.