
TRE® metodes nosaukums ir saīsinājums no Tension and Trauma Release Excercises, kas tulkojumā latviski nozīmē Spriedzes un traumu atbrīvojoši vingrojumi. Šis vārds “trauma” šķiet kas ārkārtīgi nopietns un iespējams pat ir asociācijas ar ko ekstrēmu.
KAS TAD KONKRĒTI IR TRAUMA?
Parasti lielākajai daļai cilvēku, pieminot vārdu “trauma” ir asociācijas ar auto negadījumā gūtu ievainojumu vai savainojumus krītot pa trepēm pārsitot galvu u.c. ekstrēmi notikumi, kas radījuši kādus diezgan nopietnus miesas bojājumus. Un tāpēc kāds TRE® var norakstīt uzreiz, jo var šķist, ka tas uz mani jau neattiecas, jo ne es esmu smagi piekauts, ne cietis kādā katastrofā, ne arī cietis kā citādi. Tomēr jēdziens trauma TRE® metodes ietvaros attiecas uz daudz plašāku jomu un es nezinu nevienu, kam TRE® nenoderētu.
Par traumu tiek uzskatīts jebkurš notikums vai situācija, kas apgrūtina cilvēku spēju tikt ar to galā. Arī tad, ja tas ir tikai uz kādu brīdi. Tātad traumas var būt dažādas:
- FIZISKĀS TRAUMAS – kas sevī ietver gan ievērojamus ķermeniskus ievainojumus, gan arī nevainīgas traumas, sasitumus, piemēram, nokrišana no velosipēda (pat tad, ja tas noticis gadiem sen atpakaļ) vai paslīdēšana uz apledojušas ietves.
- EMOCIONĀLĀS TRAUMAS – kad Tu esi riktīgi sastrīdējies ar savu mīļoto un to ļoti pārdzīvo, Tu esi zaudējis kādu savu tuvinieku vai pat mīļo suņuku.
- PSIHOLOĢISKĀS TRAUMAS – mobings un bosings darbā, šantāža, bailes, apvainojumi utt.
- MEDICĪNISKĀS TRAUMAS – kas ietver gan to, ka ir zaudēta samaņa pēc kāda negadījuma, gan esot komas stāvoklī vai arī milzīgais satraukums pirms operācijas, kad ķermenis trīc no bailēm. Jau kaut kur esmu pieminējusi gadījumu, ka reiz man nācās piedzīvot operāciju un guļoties uz operācijas galda, es biju drausmīgi satraukusies un pamanīju, ka mana kāja riktīgi trīc. To pamanīja arī medmāsa un ļoti neganti man uzrūca, lai tak es beidzu kratīties! Lieki piebilst, ka tāda attieksme nekādi mani nenomierināja, bet radīja vēl lielāku spriedzi. Šādi notikumi rada nospiedumus mūsu nervu sistēmā.
- HRONISKS STRESA STĀVOKLIS – par hroniskus uzskata tādu stresu, kas ir ilgāks par 2 nedēļām. Ja Tev darbā ir projekts, pie kura strādā ļoti saspringti jau nedēļām ilgi vai mājās jau ilgstoši ir kašķis, vai arī darba vidē virmo konflikti un spriedze, vai pat jebkādas sociāla rakstura nepatikšanas – jebkas, kas ir “par daudz” ilgā laika periodā bez iespējas atslēgties no tā un atjaunoties. Tas rada ilgstošu stresu un, ja netiek atrasts veids, kā no tā atbrīvoties un relaksēties, tad tas jau kļūst par traumatisku, jo nervu sistēma zaudē spēju tikt galā ar šo stresu.
- SASKARE AR VARDARBĪBU – ja to piedzīvo pats vai nākas būt lieciniekam.
- TRAUMAS, KAS IEGŪTAS SPORTOJOT, ir no svara. Pat tik vien kā pārāk liela slodze ķermenim, nepareiza slodze, savilkti un sasprindzināti muskuļi, mikro ievainojumi.
Tik tālu par konkrētiem iedalījumiem un piemēriem, kas tiek uzskatīts par traumatisku Tev, ķermenim un nervu sistēmai. Tomēr liela daļa no mums pat nepamana tos mazos stresorus un “trigerus”, kas mūsu ķermenī ik dienas aktivizē nervu sistēmas aizsargreakcijas (par aizsargreakcijām konkrētāk pastāstīšu kādā citā rakstā) un tāpēc domā, ka TRE® ir tikai tiem cilvēkiem, kas ir piedzīvojuši dzīvībai vai veselībai apdraudošas traumas vai piedzīvo postraumatiskā stresa sindromu. Tomēr, ikviens notikums, kas rada stresiņu, kuru mēs nepalaižam vaļā ar pilnīgu un absolūtu atbrīvošanos un relaksāciju, diezgan ātri vien uzkrājas ķermenī kā spriedze, sasprindzinājums kā “mini trauma”.
Laika gaitā šīs neatrisinātās mazās traumas un uzkrātais stress, neatkarīgi no tā vai tas ir fiziskas, emocionālas vai psiholoģiskas izcelsmes, rada sekas – rodas spriedze un ar laiku pat rada sāpes un dažādus veselības traucējumus.
TRAUMA VEICINA SAVA ĶERMEŅA NEJUŠANU
Mūsdienās mums ir tik daudz notikumu un piedzīvojumu, risināmo lietu un plānu, dienas un nedēļas paskrien kā mirklis, ka mēs nemaz nepamanām, kā jūtas ķermenis. Un gadās, ka tikai pēc kārtīgas un dziļas masāžas Tu apjaut, ka Tavs ķermenis izrādās ir bijis savilkts, ar sāpīgiem punktiem un saspringts un Tu pat pirms tam to nepamanīji. Un tas nav nekas neparasts, ja Tu neesi pamanījis sava ķermeņa reakcijas vai sasprindzinājumu. Jo izrādās, ka liela stresa situācijās mūsu smadzenes var reaģēt veidā, kad tās “atslēdz” spēju just ķermeni, kādas noteiktas emocijas un sāpes. Tā ir ķermeņa aizsargreakcija uz stresu (jo smadzenes nevēlas piedzīvot tās sāpes, kas varētu būt, ja tīģeris izlems Tevi nogaršot). Stresa brīdī ķermenis tiek pārpludināts ar neiroķīmiskajiem līdzekļiem (hormoniem) tādiem kā opioīdiem, lai mēs nejustu ķermeni. Tāpēc cilvēks pat var nepamanīt, ka piedzīvo spriedzi, sasprindzinājumu un, ka ķermenis ir savilkts un sāpīgs.
EMOCIJAS AR KURĀM NETIEC GALĀ, LIECINA PAR STRESA UZKRĀŠANOS
Un pat tad, ja Tu diezgan labi spēj pamanīt un atpazīt sava ķermeņa reakcijas, Tu piefiksē, ka Tavu emociju intensitāte ir diezgan augsta, jo Tu izjūti dusmas, aizkaitinājumu, bailes vai trauksmi. Tomēr pat apzinoties to, tas nenozīmē, ka tāpēc spēj no tā atbrīvoties. Dažkārt ir vajadzīgas stundas vai pat dienas, lai tiktu pāri situācijām, kas Tevi uzvelk. Šīs emocijas ir autonomas, kas nozīmē, ka Tu diezgan ierobežoti spēj izvēlēties tās just vai nejust, jo to kontrole ir ārpus mūsu apzināto smadzeņu daļas (neokorteksa) un tāpēc ir situācijas, kad vari justies bezspēcīgi, jo nespēj sevi nomierināt un nejust dusmas, lai arī ar racionālo prātu dažkārt saproti, ka piedzīvotās emocijas pat nav īsti adekvātas.
Emocijas, kuras Tu piedzīvo izpaužas kā ķermeniskas reakcijas. Nu padomā par to, kas notiek Tavā ķermenī, kad Tu piedzīvo trakas dusmas? Ko Tu sajūti, kad esi aizkaitināts. Kas notiek ar Tavu ķermeni, kad nervozē pirms uzstāšanās vai svarīgas sarunas ar bosu? Un tagad lasi uzmanīgi – stress un trauma savā pamatlīmenī izpaužas Tavā ķermenī! Tas tiek izjusts kā sasprindzināts, savilkts ķermenis. Tātad, lai tas kārtīgi iesēstos Tavā apziņā, es atkārtošu: stress un trauma izpaužas kā sasprindzināts un savilkts ķermenis. Un saprotot to, šķiet pavisam dabiski kļūst skaidrs, ka efektīvākais un iedarbīgākais veids, kā tikt vaļā no hroniska stresa un traumas ir vienkārši atbrīvojot spriedzi no ķermeņa. Voila! Tikai ir jautājums KĀ? Ķermenim ir dabiska spēja to izdarīt pašam caur trīcēšanu un drebēšanu – tieši tāpat kā to dara suņi, kad laukā ir pērkons vai uguņošana, vai kā to dara trusītis, kuru Tu esi paņēmis rokās un tas trīc, tieši tāpat, kā gazele izvibrē pēc tam, kad ir izmukusi no tīģera uzbrukuma. TRE® nodrošina dabisku, drošu un efektīvu procesu, lai apzināti spētu izsaukt neiorogēno trīci maigā un kontrolētā (!) veidā, kas atgriež gan mūsu ķermeni atbrīvotā un relaksētā stāvoklī, gan arī mūsu prātu.
TRE® nav tikai traumētajiem vai tiem, kas piedzīvo posttraumatisko stresu (ar šādu terminu apzīmē garīgus traucējumus, kas var izpausties kā depresija, nemiers, murgi, trauksme, izvairīšanās no sabiedrības, no kuriem cieš cilvēki, kuri vai nu paši bijuši nonākuši dzīvību apdraudošās situācijās, saskārušies ar vardarbību, vai arī tiem nācies būt lieciniekiem citu cilvēku nāvei. Šāds jēdziens parādījās tikai pēc Afganistānas kara). TRE® ir ikvienam, kurš uzskata, ka uzvelkas reaģējot uz ikdienas slodzi kļūstot aizkaitināts, satraukts, nervozs un bieži vien pat nepamatoti dusmīgs un vēlas atbrīvoties no šīm emocionālajām reakcijām, lai piedzīvotu lielāku mieru, brīvību savā dzīvē!
Ja vēlies apgūt “TRE”, vairāk par to lasi šeit.
Leave Your Comments
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.