fbpx

Vispirms gribu uzsvērt, ka es neesmu nekāds eksperts ēšanas jautājumos un ne tuvu arī neesmu eksperts jautājumos, kas saistīti ar ajūrvēdu. Tomēr tā kā ajūrvēdas zināšanas iet blakus zinībai par jogu, tad ik pa laikam arī ajūrvēdas tēmas nonāk manā uzmanības lokā.

Ja virsraksts attiecas uz Tevi, uztaisi sev ingvera tēju un lasi tālāk

Nu lūk, kādu laiku atpakaļ es saņēmu savā e-pastā reklāmrakstu, kas man lika papētīt šo jautājumu vairāk un ieviesa lielāku skaidrību par tām situācijām, kad es līdz ar pirmajiem pavasara saules stariem biju apņēmusies tikt galā ar uzmācīgo ziemas riepiņu un apņēmos ēst svaigus salātus bļodām, dzert zaļos kokteiļus, bet rezultāta nebija it nekāda. Un faktiski šis maindsets ir iesakņojies tik dziļi, ka joprojām, ja mani rodas vēlme un vajadzība tikt vaļā no pāris traucējošajiem kilogramiem, pirmā ideja ir zaļais kokteilis un zaļie salāti, plus svaigi dārzeņi.

Saskaņā ar ajūvēdu un arī ar  Tibetas medicīnu, liekais svars, pirmkārt, norāda uz aukstiem jeb atvēsinošiem procesiem organismā – tas veicina iekšējo orgānu un audu aktivitātes pazemināšanos, t.i., vielmaiņas palēnināšanos.

Skaitot kalorijas, bet nezinot par to, kādiem produktiem piemīt sildošas īpašības, kādiem – atvēsinošas, gana daudzas ievēro reklamētās diētas, no kurām nav nekāda jēga un izrādās, ka liela daļa šādu diētu rada ķermenim dzesējošu efektu.

Ko nozīmē dzesējošs efekts?

Ēdiens rada dzesējošu efektu, ja Tavā ēdienkartē ir dzesējoši jeb atvēsinoši ēdieni. Tie ir zaļie kokteiļi, svaigi spiestās sulas, zaļumi, lapu salāti, augļi un neapstrādāti dārzeņi… Tieši tāpēc, ka šie ēdieni atvēsina, palēninās gremošanas procesi (jeb samazinās gremošanas uguns), palēninās vielmaiņa un svars spītīgi neiet prom. Vai arī svars tiek zaudēts, bet diezgan ātri arī tiek atgūts. Tu mēģini atkal un atkal, bet nespēj sasniegt noturīgus rezultātus.

Sliktākajā gadījumā šāds uzturs vājina gremošanu pat tik tālu, ka pēc laika Tevi neuztrauks vairs rūpes par svaru, bet rūpes par veselību.

Jā, tāds ēdiens ir ar vitamīniem bagāts, tomēr dzīšanās pēc vitamīniem, mēdz beigties ar hroniskiem gremošanas traucējumiem, pieaug svars, veidojas celulīts, ķermenis pietūkst (rodas šķidruma aizture), parādās vispārējs vājums, bezspēks un pēc ajūrvēdas – pat slinkums, un Tev salst.

Sievietes aizmirst, ka papildus uzturvielām ir vajadzīga spēja arī tās sagremot un uzņemt, bet saskaņā ar ajūrvēdu, svaiga, nepārstrādāta pārtika ir ļoti smags ēdiens un tam ir nepieciešama veselīga gremošana un spēcīga vielmaiņa.

kuņģis ir kā krāsns

Saskaņā ar ajūrvēdu, ja Tu vēlies zaudēt svaru efektīvi un nekaitējot veselībai, uzturā vajadzētu ietvert vieglu, bet pēc savām īpašībām sildošu pārtiku. Sulas, zaļie kokteiļi, zaļumi, neapstrādāti dārzeņi un augļi var palikt uzturā, bet tie ir jāsamazina līdz minimumam. Galvenais uzdevums ir uzlabot vielmaiņu, pastiprināt gremošanas uguni, un to var izdarīt tikai, samazinot to pārtikas daudzumu, kam ir aukstas, dzesējošas īpašības un uz sava šķīvja liekot ēdienu, kas ir termiski apstrādāts.

Kuņģis ir kā krāsns: ja Tu ēd neapstrādātu pārtiku, kuņģim vispirms ir nepieciešams to sasildīt, to “pagatavot” …tas ķermenim paņem daudz enerģijas – gremošanai tas ir ļoti grūts uzdevums. Ja Tu vēlies zaudēt svaru, tad Tev, gluži pretēji, vajadzētu atvieglot gremošanas procesus, palīdzēt vielmaiņai strādāt vieglāk, lai ķermenis spētu sasilt un veltīt visus spēkus, lai atbrīvotos no gļotām. Zaļumus un neapstrādātu pārtiku varēsi ēst ar prieku un gūt no tā labumu, ja ar siltas pārtikas palīdzību jau būs zaudēts svars, samazināts gļotu daudzums organismā un aktivizēta gremošana. Atvēsinoša pārtika ir lieliska karstajās vasaras dienās.

sildošo ēdienu saraksts

Pameklēju internetā, kas tad ir sildošie ēdieni un te ir daļa no tiem:

  • džī sviests (jo tauki ir jāēd),
  • medus (bet ne tējā, jo uzkarsēts tas zaudējot savas labās īpašības),
  • dažādas garšvielas: ingvers, kanēlis, kurkuma, kardamons, kumīns, čilli pipari,
  • auzu pārslas,
  • termiski pagatavoti dārzeņi: saldie kartupeļi (batātes), burkāni, bietes, kartupeļi, brokoļi,
  • rīsi,
  • pupiņas
  • no augļiem kā sildoši tiek klasificēti – āboli, apelsīni, mango.

Faktiski sanāk, ka saskaņā ar šo uzskaitījumu, atkal atgriežamies pie sen-senās gudrības – ka viss tas, kas ziemas periodā dabiski ir pieejams, ir sildošs un atbilstošs ēdiens, bet vasarā dabiskos apstākļos augošais ir atvēsinošs ēdiens un piemērots ēšanai tajā laikā, kad tas aug.

Daba ir gudra un seko dabai!

Es atkārtošos – es neesmu ajūrvēdas eksperts un noteikti mums apkārt ir daudz zinošāki cilvēki par šiem jautājumiem. Saistībā ar ēšanu ir milzum daudz teoriju un viedokļu. Šī ir tēma, kas man pašai ik pa laikam ir aktuāla un tāpēc šķita vērtīgi padalīties. Turklāt, uz mani tas darbojas!