
Atbilde ir pavisam vienkārša – Tu uzkāp uz jogas paklājiņa un jogo! Tik vienkārši tas ir!
Ja lasīji manas mājas lapas ievada rakstu, tad iespējams pamanīji, ka jau pieminēju, ka biežākais attaisnojums, kuru esmu dzirdējusi, kāpēc kāda neuzsāk jogot, kaut arī to vēlas, ir tas, ka nav pietiekami tieva vai pietiekami elastīga. Tas ir tāpat kā neiet dušā, jo Tu esi pārāk netīra. Joga pilnīgi noteikti nav tikai tievajiem, mazajiem un tikai sievietēm – JOGA IR IKVIENAM un, jo vairāk Tu izmanto savu ķermeni, savu prātu un elpu, – jo stiprāks, daudz elastīgāks kļūst ķermenis, un daudz līdzsvarotāks Tavs prāts un emocijas neatkarīgi no tā, kādu izmēru Tu nēsā.
• STĪVS ĶERMENIS TEVI IEROBEŽO •
Un labi vien, ka ne visus atruna par to, ka ir stīvs ķermenis, attur no jogas nodarbību apmeklēšanas. Bieži vien cilvēki nāk uz jogu tieši tāpēc, ka jūt, ka ķermenis ir stīvs.
Ir dažādi iemesli, kāpēc ķermenis kļūst stīvs. Mūsu saites, locītavas un muskuļi kļūst savilktāki un attiecīgi ķermenis stīvāks dēļ tā, ka mēs izžūstam. Katrs jogotājs ar skaudību skatās uz maziem bērniem, kuri vēsā mierā var iebāzt kājas īkšķi mutē, apsēsties tādā tupus pozīcijā, ka vispār nevar saprast, kur ir kājas un kā tās nav norāvušās no gurniem. Tas ir tādēļ, ka maza bērna ķermenis var saturēt pat 90% ūdens, bet ar laiku mēs izžūstam un šķidruma daudzums kļūst ap 70%. Tas ir dabisks novecošanās etaps. Saites neelastīgas kļūst arī dēļ mazkustīga dzīvesveida, dēļ tā, ka sēžam visur (mašīnā, transportā, darbā pie galda, pusdienojot un skatoties kino). Tomēr savilkts ķermenis var būt arī dēļ pārāk aktīvas fiziskās slodzes (tas bija iemesls, kāpēc es neturpināju Aikido treniņus, kaut gan man tie ārkārtīgi patika) un dažādām iegūtām traumām. Dažkārt stīvums kļūst tik jūtams, ka Tu vari justies kā važās ietīta un zini, tas arī nav tālu no patiesības, jo fascijas (viens no saistaudu veidiem), kas ir ap ikkatru muskuli, kaulu, orgānu un pat ikvienu šūnu, izžūst, tās savelkas, kļūst ciešas kā pārāk apspīlēti džinsi.
Un te veidojas apburtais loks – ja ķermenis ir savilkts, Tava kustību amplitūda samazinās un, ja kustību amplitūda ir samazinājusies, Tu kļūsti vēl stīvāka! Vai Tu es ar mieru, ka tā notiek ar Tevi?
• ARĪ ES TAM ESMU GĀJUSI CAURI •
Es gribu iedrošināt ikvienu ar savu pieredzi – kad es sāku apmeklēt jogas nodarbības un pat vēl ilgi pēc tam, kad jau labu laiku gāju uz nodarbībām, un pat vēl arī tad, kad pieņēmu lēmumu, ka vēlos kļūt par jogas pasniedzēju, – ikviens nolieciens uz priekšu (no sēdus pozīcijas) man bija kā mocības. Jo es biju tā, kura spēja noliekt vien galvu, kamēr zālē apkārt esošie lielākoties spēja ar degunu nobučot savus ceļgalus. Jutos nožēlojami, bet tas mani neapstādināja iet uz jogu. Reiz es pat ieklīdu jogas nodarbībā, kurā bija tikai dāmas pensionāres, un es sajutos krietni nespējīgāka par viņām, jo viņas spēja noliekties un saliekties daudz vairāk nekā es. Ir pagājis laiks un arī es šobrīd esmu tikusi līdz tam, ka mans degungals ir tuvu ceļgalam. Un es neesmu superfleksibla! Nekad tāda neesmu bijusi. Ja godīgi, es domāju, ka es varētu sacensties ar Rīgas jogas pasniedzējām un uzvarēt konkursā kā visstīvākā jogas pasniedzēja. Tomēr ar laiku es ļoti, ļoti pamazām esmu kļuvusi daudz elastīgāka, nekā es biju. Un mans mērķis nav bijis dabūt degunu pie ceļgala, mans galvenais dzinulis bija ne tik daudz kā kļūt mega lokanai, bet tas, ka joga veicina mana ķermeņa apzināšanos, un tas ir tikai salds blakus efekts, ka ķermenis kļūst elastīgāks, spēcīgāks un veselāks. Lai arī pamazām – bet rezultāts ir!
• PASAULĒ STEREOTIPI PAR “PAREIZU” JOGOTĀJA AUGUMU MAINĀS •
Pasaulē arvien biežāk sāk runāt par to, ka joga ir ne tikai tievajām, jaunajām utt. Arvien vairāk parādās piemēri, kad jogas pasniedzējas ir pat ļoti apaļīgas. Un es esmu sajūsmā par to! Jo savulaik arī es sevi “norakstīju” kā nederīgu jogas pasniedzēju un momentāni atmetu ideju, ka es varētu mācīties par jogas instruktori un pasniegt jogu galvenokārt tāpēc, ka uzskatīju, ka jogas pasniedzējai jābūt kārnai, un es neesmu tajā kategorijā. Diezgan absurdi!
Dažas no iedvesmojošākajām jogotājām pasaulē ir Heathyr Stanics un Dianne Bondy. Heathyr Stanics nav jogas instruktore, bet kaislīga jogotāja, kura piedalās arī skriešanas sacensībās. Viņa apzinās, ka ir tālu no ideālā “jogas ķermeņa”, bet viņa ir teikusi: “Es nepieļauju, ka tas apstādina mani no jogas praktizēšanas.” Dianne Bondy iedvesmo desmitiem tūkstošus sekotāju visā pasaulē neatkarīgi no viņu izmēriem, etniskās piederības vai spēju līmeņa. Viņa gan pati pasniedz jogu, gan apmāca topošos jogas instruktorus un palīdz jogotājiem rast brīvību, pašizpausmi un sevis pieņemšanu gan uz jogas paklājiņa, gan ārpus tā.
Kad šobrīd visapkārt ir tik daudz priekšstati un pieņēmumi, kas liek justies slikti par to, kā Tu izskaties (vai neizskaties), Tavs paklājiņš, iespējams, var kļūt par vietu, kur Tu jūties stipra, pārliecināta un skaista. Un ar laiku tas notiks ne tikai uz paklājiņa, bet arī nokāpjot no tā!
Bet, bet, bet…
…tas nenotiks uzreiz – esmu Tevi brīdinājusi. Ir jāpaiet kādam laikam!
Foto: Andis Arnicāns
Leave Your Comments
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.