Ja Tu nekad iepriekš neesi bijusi jogas nodarbībā, tad pirmā reize var būt diezgan mulsinoša. Es gana bieži saņemu vēstules no dāmām, kuras nekad nav jogojušas, bet tomēr vēlas pamēģināt un parasti ir gana daudz jautājumu – “vai iesācējs var nākt pie grupas, kurā ir jau pieredzējuši jogotāji?”, “vai varēs vispār tikt līdzi nodarbības tempam?”, “es neko nesaprotu no jogas” un citas raizes un jautājumi par to, kas un kā ir jādara. Arī man pašai ir mulsinoši aiziet uz jaunu vietu pat tad, ja esmu gana pieredzējusi jogas ziņā, bet teritorija man ir neapgūta. Tad nu apkopoju dažus ieteikumus, lai veidotos labāks priekšstats par to, kas notiek jogas nodarbībās.
Vēršu Tavu uzmanību, ka es aprakstu par savām jogas nodarbībām, nevis visām, jo jogas veidi ir daudz un jogas pasniedzēji ir tik ļoti dažādi un katram ir savs rokraksts. Un arī par to ir viens no ieteikumiem, bet nu par visu pēc kārtas.
1. IERODIES LAICĪGI
Centies atnākt apmēram 15 minūtes pirms nodarbības sākuma. Tas Tev dos laiku, lai nesteidzīgi vari pārģērbties, izvēlēties sava paklājiņa vietu zālē, aprast ar vidi un pārslēgties no aktīvās dienas. Jaunie dalībnieki mēdz atzīties, ka jūtas nedroši un nedaudz satraukušies pirms pirmās nodarbības, kas ir pilnīgi dabiski. Iesaku nepalielināt sev spriedzi radot papildus stresu ar kavēšanos.
2. IEPAZĪŠANĀS
Laicīga ierašanās dos mums iespēju arī iepazīties. Parasti, kad atnāk kāds jauns dalībnieks, es personīgi sasveicinos un 2 teikumos pastāstu, kur mēs pārģērbjamies un, kur vari iekārtoties zālē. Un tikai tad, kad Tu esi iekārtojusies uz sava paklājiņa, es pieeju klāt, lai iepazītos ar Tevi. Manuprāt, tas ir ļoti svarīgi pārrunāt kaut tikai dažus teikumus vēl pirms nodarbības. Parasti es vēlos noskaidrot, vai Tev ir kāda jogas pieredze, kāda ir Tava fiziskā slodze un vai Tev ir kādas ar veselību saistītas nianses, kas būtu jāņem vērā. Lūdzu, nekautrējies man pastāstīt par raizēm vai ierobežojumiem, ja tādi ir – tas ir Tavās interesēs, jo tikai tad mēs varēsim atrast veidu, lai joga Tev būtu ieguvums, nevis veselības čakarēšanai (atvainojos par izteicienu). Tomēr šāda īsa saruna ir iespējama tikai tad, ja esi atnākusi laicīgi, nevis atskrējusi pēdējā minūtē.
3. IZVĒLIES LABĀKO VIETU ZĀLĒ
Jaunajiem parasti drošākā vieta telpā ir zāles aizmugurē. Tā vien brīžiem šķiet, ka tas ir kāds man nezināms gravitācijas likums, kas velk uz tālāko zāles galu. Tomēr, situācijās, kad ir daudz apmeklētāju, tā varētu nebūt labākā izvēle. Izvēlies vietu, kur Tu jūties pietiekami droši, bet vienlaicīgi gan redzi, gan labi dzirdi mani. Parasti, ja es zinu, ka esi pirmo reizi, tad pirmajā nodarbībā es neeju klāt un nemēģinu Tevi nemitīgi koriģēt un raustīt, bet ļauju Tev iejusties un saprast, vai Tev deru es un manas nodarbības. Un tikai pēc tam, es Tevi koriģēšu un labošu kādas nianses, ja redzēšu, ka tas ir nepieciešams, lai izpildītu pozu pilnvērtīgi un sev vēlamajā veidā. Tomēr arī pirmajā reizē ir svētīgi, ja es varu Tevi paturēt acīs un redzēt no zāles priekšas, lai situācijās, kad es redzu, ka izpildot pozu, Tu vari sevi savainot, es noteikti vēlos to pamanīt un sniegt kādu korekciju.
4. SĀC AR MIERĪGĀKO
Es zinu to, cik grūti ir iejusties grupā, kas jau darbojas kopā. Un zinu to, cik mulsinoši ir uzsākt kaut ko savā dzīvē jaunu. Un joga joprojām daudziem ir kas tāds, kas nekad dzīvē nav pamēģināts un līdz ar to svešs. Ja Tu nejūties droši, ka varēsi visam tikt līdzi, tad iesaku kā pirmo jogas nodarbību pie manis izvēlēties Iņ jogu (Yin yoga). Tas ir jogas stils, kas der pilnīgi visiem un labākais tajā ir, ka Iņ jogā nav iespēja izpildīt jogas pozas nepareizi. Šajā jogas stilā nav nosacījumu par pareizu pozu izpildi. Vienīgais nosacījums ir, ka ir jājūt ķermeņa stimulācija, t.i., ka esot pozā, Tavs ķermenis to jūt, ka Tev kaut kur iestiepjas, pastiepjas, saspiežas utt. Plus šīs jogas stils ir ļoti lēns, mierīgs un meditatīvs, kas nozīmē, ka dalībnieki ir tik ļoti vērsti uz sevi, ka citu vērošana un skatīšanās, kas notiek uz blakus paklājiņa faktiski nenotiek. Lai arī Iņ joga ir ļoti lēna, mierīga un tāpēc varētu šķist, ka šī ir ļoti viegla nodarbība, bet vēlos Tevi brīdināt, ka fiziski tā ir viegla, bet mentāli ļoti, ļoti izaicinoša. Jo ilgstoša ķermeņa atrašanās bez kustības, cilvēka prātam ir liels izaicinājums. Sākumā! Ar laiku tā kļūst par meditatīvu baudu! Apsolu! Pamazām apgūstot Iņ jogas pozas, tās kļūs Tev pazīstamas, Tu mierīgā tempā apgūsi diafragmālo elpošanu un līdz ar to arī aktīvākā nodarbībā jau spēsi iejusties vieglāk un justies pārliecinošāk.
5. KLAUSIES SAVĀ ĶERMENĪ
Lai arī es esmu zāles priekšā un es esmu tā, kas saka ko un kā darīt, tomēr es neesmu Tava skolotāja. Tavs skolotājs ir Tavs ķermenis. Tev pirmām kārtām ir jāklausa nevis tam, ko es saku, bet to, ko Tev saka Tavs ķermenis. Manuprāt, viena no jogas būtiskākajām priekšrocībām ir tā, ka joga māca ieklausīties savā ķermenī. Sava ķermeņa sajūtās! Jā, tas nenotiek uzreiz, ja neesi pie tā pieradusi, bet ar laiku! Apsolu! Fitnesa un aerobikas nodarbībās parasti galvenais vadmotīvs ir izaicinājums, temps un sacensības un sāncensības gars. Jogā – vismaz manās jogas nodarbībās – tas ir pilnīgs pretstats. Manās jogas nodarbībās es atkal un atkal atgādinu, ka katram ir jāpilda tikai tik, cik konkrētajā brīdī tas ir iespējams. Bez sāncensības, bez sacensības, bez salīdzināšanas sevi ar kādu citu vai bez sāncensības arī pašai ar sevi, bez iedomām par to, kā Tev būtu jāspēj izpildīt vienu vai otru jogas pozu. Mums katru dienu ir cits enerģijas līmenis. It īpaši sievietēm, kurām tas atkarīgs arī no mēneša cikla. Vienā dienā mēs varam būt enerģijas un spēka pilnas un nākamajā dienā enerģijas līmenis var būt stipri zemāks un spēka nemaz.
Joga postulē nevardarbību! Un nevardarbību ne tikai pret apkārtējo pasauli, bet tai skaitā nevardarbību arī pret sevi! Atceries JOGĀ NAV JĀSĀP! Ja Tu piedzīvo jebkādas asas, negaidītas vai nepazīstamas sāpes, momentā pārtrauc darīt to, kas Tev rada šīs sajūtas un atpūties uz kādu brīdi. Paņem pauzi, vari izlaist kādu pozu un atpūties kādā no relaksējošajām pozām, kas varētu būt bērna poza, kalna poza vai sēdus poza sakrustotām kājām. (Es saprotu, ka šie 3 pozu nosaukumi Tev neko neizsaka, tāpēc es drīzumā plānoju šeit ievietot šo pozu foto. Bet, ja vēl pirms es paspēju to izdarīt, Tu jau esi nonākusi līdz jogas zālei, nepakautrējies man par šo pajautāt).
Iespējams Tu vari piedzītot kādas jaunas ķermeniskas izjūtas, jaunas ķermeņa vietas vai sajūtu, ka ķermenis it kā atveras vietās par kurām pat nenojauti, ka tur ir saspringums. Tas ir pilnīgi normāli un pat lieliski. Tomēr, ja Tu šaubies, vai tas ir droši, es iesaku atkāpties un iziet no pozas. Plus, kā vienu no indikatoriem izmanto savu elpu. Ja Tava elpa, izpildot kādu pozu, kļūst neritmiska, saraustīta, varbūt pārāk ātra vai pamani, ka uz ilgu laiku esi to aizturējusi, tā var būt zīme, ka esi pārsniegusi savas iespēju robežas. Paņem pauzi, ievelc dažas dziļas ieelpas un izelpas kādā no relaksējošajām pozām un tikai tad atkal atsāc praksi.
6. SKATIES UZ SEVI
Šo jau es pieminēju augstāk, bet vēlos uzsvērt vēlreiz. Joga nav sacensība. Neviens Tev nedos pakāpes, jostas vai apbalvojumu, jogā nav līmeņu. Neviens nav uzvarētājs un neviens nav zaudētājs. Joga cenšas panākt progresu, nevis perfekciju. Vēl jo vairāk – es apgalvošu, ka jogā nav perfektu pozu, jogā nav iespējams sasniegt ideālo pozu un apgalvot, ka poza ir izpildīta perfekti. Jogā tas nav iespējams. Nevienam! Katram ideālā poza ir tā, kuru cilvēks var izpildīt tieši šajā brīdī ar tādām ķermeņa iespējām, kādas tās ir tagad. Un ar laiku, ar pacietību un sevis pieņemšanu Tu pamazām jutīsi, ka esot pozā vari ieiet tajā arvien dziļāk. Nesalīdzini sevi ar citiem! Nu un, ka uz blakus esošā paklājiņa dāma var iesēsties dziļāk krēsla pozā? Iespējams, viņa praktizē ilgāk, bet iespējams, ka viņas anatomiskā ķermeņa uzbūve ir citādāka un tas viņai ir izdarāms daudz vienkāršāk tikai dēļ skeleta niansēm. Skaties uz sevi, turi acis uz savu paklājiņu un visas nodarbības laikā dari tikai to, kas kalpo Tavam ķermenim par labu un ir atbilstošs Tavām iespējām.
7. IZBAUDI NOBEIGUMA RELAKSĀCIJU – ŠAVASANU
Kas ir Šavasana? Tā ir relaksācija katras jogas nodarbības beigās, kad visi guļ uz muguras nekustīgi apmēram 15 minūtes. Daudziem jogas nodarbību apmeklētājiem nobeiguma relaksācija var būt visizaicinošākā poza visas nodarbības laikā. Kādam tā var šķist visnejēdzīgākā. Mūsdienu aktīvajā pasaulē, cilvēks lielākoties ir pieradis būt kustībā un gulēt nekustīgi, ar savām domām, bez iespējas pakasīties vai izgrozīties, var būt ļoti izaicinoši. Tomēr ar laiku, lielākajai daļai tieši šī nobeiguma relaksācija kļūst par galveno labsajūtas mirkli visas nodarbības laikā. Turklāt, visa jogas nodarbība ir paredzēta tieši šīs nobeiguma relaksācijas dēļ. Šavasanas mērķis ir dot iespēju ķermenim un prātam pilnvērtīgi atslābināties.
Daži jaunie apmeklētāji atzīst, ka šavasanas laikā piedzīvo nevis relaksāciju, bet stresu. Viņi nevar palikt mierīgi, nespēj apstādināt savas domas. Tomēr pieņēmums, ka ir jāapstādina savas domas, ir kļūdains. Tā vietā, lai mēģinātu apstādināt domas, pamani tās, palaid tās vaļā, nemēģini savā prātā pabeigt šo domu līdz galam. Tajā brīdī vērs savu uzmanību uz savu elpu – ieelpu un izelpu. Tu pamanīsi, ka domas Tevi aizvelk prom no elpas vērošanas gandrīz visu laiku, bet Tavs uzdevums, bez nosodījuma pret sevi, atkal un atkal vērst savu fokusu uz savas ieelpas un izelpas vērošanu un ar katru izelpu ļaut atslābināties savam ķermenim.
Ja Tu nespēj nogulēt nekustīgi, tas norāda, ka Tavs stresa līmenis ir paaugstināts. Ja Tev šavasanas brīdis riebjas visvairāk, tas tikai apliecina, ka tieši tas Tev visvairāk ir vajadzīgs. Lai samazinātu stresa līmeni, Tev jāatrod veidi, kā to panākt. Joga, un it īpaši nobeiguma relaksācija, ir viens no tiem.
8.NEMET PLINTI KRŪMOS
Pasaulē pastāv entākie jogas veidi: hatha joga, Yin joga, Kundalini joga, Bikram joga, Ashtanga joga, Iyengar joga, Jivamukti, Vinjasa un spēka joga, atjaunojošā joga un daudzas citas jogas. Un vēl vairāk ir jogas pasniedzēju un arī Latvijā to ir ļoti daudz. Katrs jogas stils ar kaut ko atšķiras un katrs jogas pasniedzējs tajā ieliek kaut ko no sevis. Katrs no viņiem ir personība un katram ir savs rokraksts. Un tāpēc es iesaku – ja atnākot uz vienu nodarbību Tev nepatika, nemet plinti krūmos, bet dod jogai iespēju un vai nu atnāc vēlreiz, vai aizej uz cita jogas stila nodarbību un pat aizej pie cita pasniedzēja. Cilvēkam, kurš pasniedz jogu, ir ļoti liela nozīme, jo gluži kā attiecībās, starp pasniedzēju un jogotāju ir jābūt ķīmijai un saderībai. Jogas veidu ir daudz un pasniedzēju ir pa pilnam un ir diezgan liela iespēja, ka Tu atradīsi savējo jogu un savējo pasniedzēju.
9.ES NERUNĀJU NESAPROTAMĀ VALODĀ
Manās jogas nodarbībās Tu nedzirdēsi pozu nosaukums Tev nesaprotamā valodā – sanskritā. Ar ļoti, ļoti, ļoti retiem izņēmumiem (viens no tiem ir jau šajā rakstā pieminētā šavasana). Es neuzskatu, ka man būtu jāizmanto sanskrita nosaukumi, ja es varu tos nosaukt savā un Tavā valodā, kas ir mums saprotama. Es nedemonstrēšu savu pārākumu ar smalkiem sanskrita vārdiem. Tomēr Tu dažreiz sadzirdēsi kādu sanskrita nosaukumu kādai elpošanas tehnikai. Un gana bieži var gadīties, ka fona mūzika, kuru izvēlēšos, būs diezgan raksturīga Indijai ar mantru dziedāšanu. Bet Tu nedzirdēsi mani skandinam mantras nodarbībās nedz arī Tev tas būs jādara (lai arī man pašai tās patīk). Ja nu vienīgi reiz pa reizei mēs izmantosim kādu skaņu skandināšanu, tādas kā OM vai ko līdzīgu, jo esmu novērojusi, ka tas ļoti nomierina prātu un ļauj koncentrēt uzmanību uz sevi. Es arī neapgrūtināšu Tevi ar stāstījumiem par jogas filozofiju. Ir daudzi citi, kas to var izdarīt krietni labāk un padziļinātāk, nekā es.
Man joga ir ķermeņa prakses veids, kas ļauj izkustināt un rūpēties par savu ķermeni, izpētīt un apzināties to, veids, kā iemācīties koncentrēt savu prātu un novērot savas domas. Joga man ir fiziskā, elpošanas, apzinātības un meditācijas prakse.
Ja Tu esi iesācējs, neķer kreņķi, izbaudi nodarbību un to, ka Tu apgūsti dzīvē ko jaunu. Godā savu ķermeni un sava ķermeņa iespējas procesa laikā. Nekritizē nedz sevi, nedz kādu citu uz blakus paklājiņa. Meklē atbalstu vai padomu, ja tas Tev ir nepieciešams un atceries fokusēties uz savu ieelpu un izelpu.
foto: Andis Arnicāns
Leave Your Comments
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.