
Joga nozīmē mācīties un izzināt to bezgalīgi. Neesmu sastapusi nevienu, kurš teiktu: “viss, man par jogu tagad viss ir skaidrs, un es visu protu!”. Joga ir nebeidzams ceļš dzīves garumā. Un, šķiet, ka pat ar vienu dzīvi nepietiktu. Tādēļ es nemitīgi lasu, mācos, meklēju, un manas acis pieķeras ikvienai rindkopai par jogu.
Žurnālā “Patiesā dzīve” nesen atradu šādu info:
“Mums, Zemes iedzīvotājiem, ir kāds labs draugs un ienaidnieks vienlaikus. Tā ir gravitācija, kas mūs notur pie zemes, neļaujot kā mākoņiem plivināties gaisā. Tomēr ar laiku zemes pievilkšanās spēks kļūst par iemeslu dzīvībai svarīgu orgānu noslīdēšanai ķermenī. Jogā ir vairākas pozas, kas palīdz orgāniem atgriezties pareizajās vietās. Piemēram, stāja uz pleciem jeb visiem zināma ar nosaukumu “svecīte”, arī stāja uz galvas un citas apgrieztās pozas. Tās uzlabo orgānu apasiņošanu, ļaujot organismam atjaunoties un atgūt veselību.”
O, jā – šo es bieži pieminu savās nodarbībās. Turklāt pozas, kad dibens ir augstāk par galvu, labvēlīgi iedarbojas uz ķermeni daudz un dažādos viedos:
UZLABO ASINSRITI
Tas būtiski uzlabo asins pieplūdi smadzenēm. Tas, savukārt, veicina koncentrēšanās spējas, uzlabo arī sejas un galvas ādu, kas vairāk tiek apasiņota. Turklāt asinis piegādā arī skābekli un barības vielas, kas nepieciešamas smadzenēm.
SNIEDZ ENERĢIJU UN LAIMES SAJŪTU
Apgrieztās pozas palīdz sasildīt ķermeni. Tā kā asins daudzums smadzenēs palielinās, tas gan uzmundrina, gan atjauno enerģiju. Papildus skābekļa un barības vielu deva palīdz ķermenim dabiski producēt vairāk dopamīnu un serotonīnu – tie ir laimes, labsajūtas un prieka hormoni.
LĪDZSVARO NERVU SISTĒMU
Aktivizē parasimpātisko nervu sistēmu, kas nomierina prātu un sniedz līdzsvara un miera sajūtu.
UZLABO IMUNITĀTI
Ķermeņa veselība ir saistīta ar limfātisko sistēmu. Kad limfa virzās cauri organismam, tā “savāc” toksīnus un aiztransportē tos līdz limfmezgliem, kur toksīni tiek pārstrādāti. Asinsritei ir paveicies, jo tās “pumpis”, kas to dzen, ir sirds. Limfai šāda “pumpja” nav. Limfas kustību veicina muskuļu kontrakcijas (tātad fiziska slodze) un gravitāte (tātad – ja paceļ kājas gaisā). Ja Tu apgriez savu ķermeni kājām gaisā, Tu palīdzi limfai virzīties daudz vieglāk un ātrāk.
VEICINA LĪDZSVARU DZĪVĒ
Iemācoties noturēt līdzsvaru kādā no pozām, palīdz saglabāt līdzsvaru arī Tavā dzīvē ārpus vingrošanas paklājiņa. Lai noturētu līdzsvaru, tas prasa pacietību, regulāru attiecīgās pozas praktizēšanu un būt klātesošam konkrētajā momentā – visas šīs kvalitātes palīdz veicināt iekšējo līdzsvaru arī dzīvē.
STIPRINA MUSKUĻUS
Pleci, rokas un krūškurvja muskuļi ir tie, kas tiek aktivizēti apgrieztajās pozās, stiprinot tos.
UZLABO VIELMAIŅU
Plecu stāja (svecīte) aktivizē arī vairogdziedzeri, līdzsvarojot tā darbību, kas palīdz regulēt vielmaiņas procesus.
Ja Tev svecītes poza šķiet par sarežģītu, Tu vari izvēlēties arī daudz vienkāršākas variācijas, pat vienkārši nogulties gultā un pacelt kājas augšā, atbalstot tās pret sienu. Turklāt, lai iegūtu visus labumus, ko sniedz šī poza, svecītei nav jābūt ideāli taisnai. Tā var būt arī šķībā svecīte, kad gurni nebūt un ne tuvu nav vienā līnijā ar pleciem un pēdām. Ja uzmanīgi pavērosi šī raksta foto (pašā augšā), pamanīsi, ka svecītei ir variācijas – abas svecītes variācijas ir pareizas un sniegs iepriekšminētos ieguvumus.
SVARĪGS NOSACĪJUMS
Cieni savu ķermeni – nedari neko, kas veicina nepatiku un arī sāpes nav pieļaujamas nekādā gadījumā. Kā arī, lūdzu, ņem vērā, ka ir saslimšanas, kuru laikā apgrieztās pozas nav ieteicamas (sirds saslimšanas, kakla skriemeļu traumas, glaukoma, epilepsija). Vienmēr pakonsultējies ar savu ārstu pirms uzsāc kaut ko uz/ar savu galvu. Kā arī apgrieztās pozas nav ieteicamas mēnešreižu laikā.
Ja pēdējo reizi, kad taisīji svecīti, bija bērnudārzā, painteresējies pie kāda speciālista, kā to darīt pareizi un droši! Ar nodomu darīt ko labu sava ķermeņa labā, Tu vari arī nodarīt pāri.
Attiecies pret savu ķermeni ar mīlestību un rūpēm!
Atceries kustēties šodien, lai varētu kustēties rītdien!
Leave Your Comments
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.