
Lai nerastos mulsums par to, vai IŅ joga ir kas atšķirīgs no YIN jogas, tad paskaidroju, ka lielākoties Latvijā IŅ joga tiek dēvēta par YIN jogu. Tomēr YIN latviešu valodā tiek tulkots kā IŅ.
Ik pa laikam es izvēlos aiziet uz kādas jogas studijas nodarbību, lai izbaudītu pilnvērtīgi jogu kā students, nevis kā pasniedzējs. Bet nu reti, reti man tas izdodas, jo pasniedzot jogu 5 dienas nedēļā, aktīvai jogas nodarbībai man lielākoties nepietiek ne spēka, ne enerģijas. Tāpēc visbiežāk mana jogas prakse ir mājās un tā ir IŅ jogas prakse. IŅ jogas prakse ir kļuvusi man būtiska, lai es restartētos un veltītu laiku savam ķermenim un nemaz ne tik reti satrauktajam prātam. IŅ joga ir uz sevi vērsta pieredze, kas ļauj praktizēt mieru, pacietību, nekustīgumu, sevis novērošanu un savas iekšējās pasaules un domu izzināšanu. Mēs šobrīd dzīvojam ļoti ātrā pasaulē, kas prasa lielu aktivitāti, mēs tiekam nemitīgi stimulēti ar informāciju un dažādu pieredzi, sociālajiem tīkliem un mūsu ikdienā ir ārkārtīgi daudz pienākumu un atbildības nastas. Tāpēc lēna un mierīga IŅ jogas prakse ir must have manā dzīvē. IŅ joga ir pasīvs jogas veids, kas sastāv no jogas pozām, kas ir vai nu sēdus vai guļus pozīcijās un viena poza tiek turēta apmēram 3-5 minūtem. Ar laiku vienas pozas turēšanas ilgums var pagarināties līdz pat 20 minūtēm.
Zemāk esmu apkopojusi ieguvumus no IŅ jogas prakses, kas sniegs arī lielāku izpratni par šo jogas stilu, ja iepriekš ar to nav bijusi iespēja iepazīties.
KO nozīmē Iņ?
Tu noteikti zini IŅ un JAŅ simbolu. Pierastā jogas nodarbībā uzsvars pamatā tiek likts uz darbu ar muskuļiem, lai trenētu izturību un spēku. Pēc daosima pamatprincipiem gan muskuļi, gan aktivitāte ar kādu tie tiek nodarbināti tiek uzskatīts par aktīvo JAŅ. Pretstats tam ir saistaudu, locītavu, saišu, cīpslu stimulācija, kas attiecīgi tiek uzskatīti par IŅ un nodrošina dziļu atslābināšanos, atbrīvošanos no spriedzes, uzlabo šķidrumu apriti ķermenī un elastību.
IŅ joga ir lielisks pretstats fiziski aktīvai – JAŅ praksei. Par JAŅ praksi tiek dēvēta aktīva slodze, kas rada ķermenī karstumu, izdzen sviedrus, tās ir dinamiskas kustības, kas atkārtojas. Piemēram, tā ir aktīva joga, skriešana, fitnesa treniņš. JAŅ princips attiecas uz vīrišķo, karstumu, kustību un spēku. Pretstats tam ir saistaudu, locītavu, saišu, cīpslu stimulācija, kas attiecīgi tiek uzskatīti par IŅ un nodrošina dziļu atslābināšanos, atbrīvošanos no spriedzes, uzlabo šķidrumu apriti ķermenī un elastību. IŅ ir sievišķa, nekustīga prakse, kas sniedz līdzsvaru, atdzesē un atslābina. IŅ un JAŅ zīme simbolizē pilnīgu līdzsvaru. Ja JAŅ stila slodze ir pārāk daudz Tavā ikdienā un netiek nodrošināts līdzsvars, tas var radīt pārslodzi, pārgurumu un traumatisma risku.
KĀ RADUSIES Iņ (yin) JOGA?
Kad joga parādījās Rietumos, tā nekļuva pārāk populāra un lielākajai daļai šķita par lēnu, par dīvainu un par garlaicīgu. Tomēr jogas popularitāte ievērojami pieauga ASV, kad joga tika piemērota aktīvo rietumnieku prasībām. Brīdī, kad ļoti spēcīgs, seksīgas, svīstošas un muskuļainas jogas vilnis pārņēma Ameriku, jogas popularitāte strauji pieauga. Un tādu arī mēs esam iepazinuši jogu: tā var būt gana aktīva un reizēm fiziski pat ļoti izaicinoša prakse. Ar laiku aktīvās jogas veidi sāka dominēt tik ļoti, ka vairums cilvēku tagad uzskata, ka IŅ joga ir jauns jogas paveids, taču tas tā nav!
Joga ar šādu nosaukumu, kā IŅ joga ir radusies vien pavisam nesen – 20.gadsimtā, kad tika apvienotas zināšanas par Tradicionālās Ķīnas medicīnas (TĶM) meridiānu sistēmu, jogu un apzināšanās praksi, kas nāk no budisma. Ņemot vērā laiku, kad radusies šī joga, varētu uzskatīt, ka IŅ jogai nav senu sakņu. Tomēr pastāv arī viedoklis, ka tā gluži nav! Jogas senajos rakstos pieminētā jogas asanu prakse (tātad jogas fiziskā puse) ļoti līdzinās tam, kā tiek veikta pēc IŅ jogas principiem – pozas tika turētas ilgu laiku nekustīgā pozīcijā. Tiek uzskatīts, ka savā būtība senos laikos joga ir bijusi tieši šādā izpausmē, kā to šodien saprotam ir IŅ jogu. Joga tika mācīta kā maiga, statiska sistēma, kur stāvošās pozas nomainīja maigas sēdošās pozas un viegli elpošanas vingrinājumi.
KĀDS ir iņ (yin) JOGAS MĒRĶIS?
IŅ jogas mērķis ir dziļie saistaudi, saites, locītavas un fascijas. Tā kā saites un cīpslas nodrošina, lai atbalstītu un stabilizētu muskuļus un locītavas, šīs struktūras pēc būtības pretojas pārmaiņām, kas rodas dinamiskās fiziskās slodzes laikā. Tomēr, saistaudi zaudē savu elastību, ja tie netiek pienācīgi izmantoti (kas notiek, ja jūsu dzīvesveids ir sēdošs) vai dabiski novecošanās procesā. Tas var izpausties kā stīvums, sāpošas locītavas vai ierobežota locītavu mobilitāte. Lēnām „ietekmējot” saistaudus ar svaru un noturot ilgas, statiskas pozas, IŅjogas mērķis ir uztrenēt muskuļu fasciju, lai tā kļūtu daudz lokanāka un lai cīpslas, kas atbalsta locītavas, kļūtu spēcīgākas. Tas rada iespēju muskuļiem pagarināties vairāk dinamiskās prakses laikā un locītavām droši palielināt mobilitātes apjomu ikdienas kustībās.
Iespējams, ka vārds “fascija” kādam vēl varētu būt svešs, jo ilgus gadus anatomiskajos pētījumos fascija tika ignorēta un netika pētīta. Tikai pēdējos gadu desmitus tām ir pievērsta būtiska nozīme un izpēte. Līdz ar to nekļūdīšos pārāk daudz, ja apgalvošu, ka daļu anatomijas grāmatas pat varētu pārrakstīt, jo fasciju izpēte ir ieviesusi būtiskas korekcijas cilvēka ķermeņa izpratnē. Fascija ir kolagēna saturoši saistaudi, kas apņem katru muskuli, katru muskuļu šķiedru un pilnīgi visu ķermeni. To varētu uzskatīt kā zirnekļu tīklu, kas pārņem pilnīgi visu ķermeni.
Jo vairāk mēs iedarbojamies uz fasciālo sistēmu un dziļajiem saistaudiem, jo elastīgāks un brīvāks kļūst ķermenis. Izteikti savilktu ķermeni stiepjot, var būt diezgan nekomfortabla sajūta, bet darot to lēnām, dodot laiku audiem iestiepties un izmantojot elpošanu, tas var kļūt par ļoti patīkamu veidu, kā atbrīvoties no stīvuma un savilkumiem ķermenī, kas tad arī ir būtiska IŅ jogas daļa.
Kāpēc praktizēt iņ (yin) JOGu?
Līdz ar novecošanos, mūsu ķermenis izžūst, mūsu kauli deģenerējas, cilvēks zaudē locītavu kustīgumu un fascija savelkas kā blīvs tīkls. Regulāra IŅ jogas prakse palīdz atgūt un uzturēt optimālu locītavu kustīgumu un pat mazina savilkto muskuļu sāpes. Izrādās, ka muguras sāpju gadījumā tikai 20% gadījumos sāpju iemesls ir starpskriemeļu disku problēmas, bet 80% gadījumos sāpju iemesls bieži paliek neatklāts. Pētnieki noskaidrojuši, ka vairums kustību un balsta aparāta sāpju iemesls ir pārāk savilkta fascija.
Kad mēs izjūtam sāpes un diskomfortu, ķermenis dabiski uz to reaģē ar autonomās nervu sistēmas reakcijām – “cīnīties”, ” bēgt” vai ” sastingt” un uz to reaģē viss mūsu ķermenis: fascija un līdz ar to muskuļu sistēma saspringst, savelkas, kas rada pārāk lielu sasprindzinājums, savilkumus un stīvumu. IŅ joga sniedz iespēju restartēt šīs nervus sistēmas reakcijas, ļaujot prātam, un līdz ar to arī ķermenim, atslābināties. IŅ jogas nodarbības laikā pamazām Tavs prāts atslābinās, nervu sistēma līdzsvarojas un attiecīgi arī ķermenis spēj atbrīvoties no muskuļu sasprindzinājuma, izstiept saites, locītavas, audus.
YIN (iŅ) joga ir lielisks papildinājums aktīvai fiziskai slodzei
Pētījumi apstiprina, ka aktīvas sportošanas laikā, saistaudi ap muskuļiem saīsinās un saspringst un ar laiku arī paliek tādā stāvoklī konstanti. Tur pat nevajag nekādus pētījumus, lai par to pārliecinātos. Es reiz izlēmu apmeklēt Aikido treniņus, kas man ļoti, ļoti patika, bet diezgan ātri es tos pārtraucu, jo, lai arī cik rūpīgu uzmanību es pievērsu tam, lai pēc treniņa kārtīgi izstieptos, tomēr mans ķermenis kļuva arvien savilktāks un es jutu, ka daļu jogas pozu vairs nespēju izpildīt tik vienkārši, kā tas ir bijis vienmēr. Un jāatzīst, ka iepriekšējo kustību amplitūdu es spēju atgūt tikai pēc vairākiem mēnešiem, kaut Aikido treniņus jau biju sen kā atmetusi. Aktīvas slodzes rezultātā savilktie audi var radīt hroniski savilktu ķermeni – stīvumu, muskuļu spriedzi, palielinās traumatisma risks un pat nepareiza stāja. Aktīva sporta cienītājam, līdzsvarojoša IŅ jogas prakse dos iespēju ātrāk atjaunoties gan fiziski, gan mentāli, nodrošinās labāku ķermeņa elastību, līdzsvaru un relaksāciju. Pasaulē IŅ joga ir diezgan iecienīta arī sportistu vidū, jo IŅ joga ļauj ķermenim daudz ātrāk atjaunoties un dziedināties pēc iegūtām mikrotraumām.
YIN (iŅ) jogas var palīdzēt atjaunot saistaudus un kustību amplitūdu
Lai ķermenī tiktu nodrošināta veselīga kustību amplitūda, muskuļiem ir pietiekami brīvi jāslīd vienam gar otru. Tomēr gan traumas, gan ikdienā tipiskākās un ierastās pozas (piemēram 8 stundu sēdēšana krēslā pie ofisa galda) un kustības, gan novecošanās un citi faktori ķermeņa saistaudus padara blīvākus, savilktākus, savstarpēji sasaistītākus. Tas rada saķeri un ierobežo muskuļu virsmu slīdēšanu vienam gar otru. To Tu savā dzīvē izjūti kā stīvumu, mazāk kustīgas locītavas un sajūtu, ka kāju vairs nevar pacelt tik augstu, kā agrāk. Saistaudu sablīvēšanās bloķē brīvu barības vielu un šķidrumu plūsmu ķermenī, kas ar laiku var novest pie sāpēm un ietekmē mobilitāti.
Man ļoti patīk teiciens, kas ļoti labi izskaidro, kāpēc cilvēkam ir nepieciešama pilnvērtīga fiziskā slodze: “if you don’t use it, you lose it!” (tas, ko Tu neizmanto, Tu zaudē). Un ar ķermeni tieši tā arī ir. Ja muskulis netiek noslogots, tas kļūst arvien mazāks un vājāks. Un arī locītavas, saites, cīpslas un saistaudi darbojas pēc tāda paša principa. Ja saistaudiem netiek nodrošināta tiem atbilstoša slodze, tad ar laiku ķermeņa saistaudus var salīdzināt ar sausu, izžuvušu švammi – sausu, cietu, savilktu. Tomēr labā ziņa ir tā, ka šī švamme atkal kļūst lietojama, ja to ilgāku laiku mērcē. IŅ joga mūsu saistaudiem ir tieši tāda pati mērcēšana. Turot pozas ilgāku laiku, tas maigi pastiepj muskuļus un fascijas, notiek audu pagarināšana, atjaunojas mitruma līmenis (jo ar IŅ jogas palīdzību tiek stimulētas hialuronskābes) un tie kļūst elastīgāki, kas mazina šo saistaudu blīvumu. Un vienlaicīgi saistaudi, muskuļi un locītavas var atgūt savu kustību amplitūdu.
Fascijas ir kā iekšējs tīkls, kas vijas cauri pilnīgi visam ķermenim un viens no fascijas brīnumiem ir tas, ka iedarbojoties uz fasciju kādā noteiktā ķermeņa daļā – IŅ jogā visbiežāk tas ir gurnu un muguras rajons, kas parasti cilvēkiem ir vissavilktākās zonas – fascijas spēj atsaukties un atbrīvoties no savilkumiem viscaur visā ķermenī. Citiem vārdiem sakot, ja Tu jūti, ka ir savilkti Tavi pleci, tad stiepjot gurnus vai jostas daļu, Tu vari atbrīvoties no savilkumiem ķermeņa arī augšdaļā. Magic!
YIN (iŅ) joga aktivizē parasimpātisko nervu sistēmu
Iespējams Tu esi dzirdējusi/-is par iemesliem, kāpēc ir vērts pacensties sev palīdzēt pārslēgties uz parasimpatisko nervus sistēmu – tas samazina stresa līmeni, spriedzi, pazemina asinsspiedienu, uzlabo miegu, uzlabo gremošanu, aktivizē imūno sistēmu un hormonāli līdzsvaru. Ķermeņa, nervu sistēmas atjaunojošie un dziedinošie, brūču dzīšanas un veseļošanās procesi notiek tikai parasipatiskās nervu sistēmas dominances laikā. Diemžēl, mūsdienās liela daļa cilvēku pārsvarā ir simpatiskās nervu sistēmas doinacē un pārāk maz ir parasimpatiskajā dominancē. to nedara gana pietiekami. Gluži pretēji, mēs pārāk bieži esam aktīvajā simpatiskajā nervu sistēmas fāzē, lai visu paspētu, sasniegtu, nokārtotu un tiktu galā ar dzīvi. Tas noved pie stresa, pārguruma, bezmiega, depresijas, trauksmes un izdegšanas. Spēcīgs instruments, lai aktivizētu nomierinošu (parasimpatisko) nervu sistēmu, ir vēdera elpošana jeb diafragmālā elpa. Paelpo kādu brīdi ar vēderu un pietiekami īsā laikā Tu pamanīsi ievērojamas izmaiņas savā noskaņojumā. IŅ jogas nodarbība Tev sniegs šo pārslēgšanos uz nomierinošo nervu sistēmu, jo nodarbības laikā Tava elpa palēninās, nomierinās, padziļinās un kļūst ritmiskāka un tas rada izteiktu relaksāciju. Vēders atslābinās, uz pieres izlīdzinās rūpju rieva un smadzenes atpūšas. Papildus tam, arī Tava sirdsdarbība palēninās un tas ievērojami ievelk Tevi šajā relaksējošajā, nomierinošajā parasimpatiskās nervu sistēmas zonā. Un tikai tajā brīdī iekšējiem orgāniem ir iespēja pilnvērtīgi izpildīt savas funkcijas – sagremot, izvadīt toksīnus, dziedināties un atjaunoties.
YIN (iŅ) joga ir mediTĀCIJAS ALTERNATĪVA
Meditācija ne vienmēr ir kas tāds, kas ir jāsasniedz. Dažkārt meditācija sasniedz Tevi. Ja arī nodarbības sākumā tipiskākā emocija ir garlaicība, tad ar nelielu koncentrēšanos uz savu elpu un atslābināšanos, meditatīvs stāvoklis notiek pats no sevis. Iesācējam sākumā IŅ joga var šķist par garlaicīgu, mokošu, bet tiem, kas tiek līdz tam, kad prāts tiek pieklusināts, izjūt tāāādu kaifu, ka kļūst par IŅ jogas faniem. Mēs dzīvojam sabiedrībā, kas konstanti pieprasa aktivitāti, kustību, ātrumu un sasniegumus. Tāpēc nodarbībā, kur tiek pieprasīts, lai ķermenis ilgstoši paliek nekustīgs, mūsu prātam ir liels izaicinājums. Prātam tas ir garlaicīgi. Tas meklē izklaides. Un tāpēc palikt nekustīgam var būt daudz izaicinošāk un grūtāk, nekā aktīvā jogas nodarbībā pildot “sveicienus saulei”. Tomēr pārvarot šo prāta vēlmi nemitīgi pēc jauniem stimuliem, Tu pamanīsi, ka domu daudzums samazinās, prāts pierimst un Tu dabiski nonāc meditatīvā stāvoklī.
YIN (iŅ) joga līdzsvaro enerģijas plūsmu meridiānos
Saskaņā ar Tradicionālo Ķīnas medicīnu, mūsu ķermeņa dzīvības spēks, kas tiek saukt par Čī , virzās pa noteiktiem enerģijas kanāliem, kas tiek saukti par meridiāniem. Pētot senās Ķīnas medicīnas gudrības apvienojumā ar mūsdienu zinātni, tiek uzskatīts, ka fascijas dēļ sava elektrovadītspējas un šķidruma konsistences līdzinās caur meridiāniem plūstošajai enerģijai. Un ķermenī esošās hialuronskābes molekulas (kas tiek aktivizētas, stimulējot fascijas) ir izkārtotas noteiktās rindās, kas saskan ar meridiānu sistēmu. Lai arī šo meridiānu sistēmu aktivizē jebkura fiziskā slodze un jebkurš jogas stils, tomēr IŅ joga tiešā mērā iedarbojas tieši uz fasciālo sistēmu un tādējādi uz TĶM meridiāniem. Čī plūsma caur meridiānu sistēmu ietekmē to, kā funkcionē noteiktas orgānu sistēmas un līdz ar to, cik vesels ir ķermenis.
YIN (iŅ) jogas ieguvumi
Viss šis raksts ir par IŅ jogas ieguvumiem, bet nu vienā rakstā uzskaitīt visu nav iespējams, tad nu te ir vispārējs uzskaitījums par daudzajiem šīs jogas labvēlīgajiem ieguvumiem:
- iedarbojas uz kauliem, locītavām un saistaudiem, t.sk., fascijām
- uzlabo kustību amplitūdu
- uzlabo elastību
- samazina stresa līmeni
- izstiepj, pagarina muskuļus
- samazina saistaudu savilkumus
- mitrina audus
- stiprina saites
- ieeļļo locītavas un uzlabo to kustīgumu
- detoksificē
- nomierina nervu sistēmu
- līdzsvaro enerģijas plūsmu
- nomierina prātu un atpūtina smadzenes
- nodrošina meditatīvu praksi
- samazina sāpes, kas saistītas ar savilktiem saistaudiem un muskuļiem
Joga palīdz atrast līdzsvaru un pilnību. Ja nekad nav pamēģināta IŅ joga, es iedrošinu pamēģināt. Ļoti ticams, ka Tevi gaida pārsteigums, jo uzlabosies Tavi rezultāti citās fiziskajās nodarbēs, kā arī būsi soli tuvāk patīkamajai meditācijas pieredzei un samazināsies stresa līmenis. Jo vairāk Tu praktizēsi IŅ jogu, jo vairāk novērtēsi iespēju piebremzēt un sakonektēties ar sevi pašu un savām iekšējām sajūtām, kas ļauj atjaunoties no aktīvās ikdienas un dod spēkus doties tālāk iekarot atkal jaunas virsotnes.
Leave Your Comments
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.